fbpx
Nahrávám...

3D sada na odlitek a otisk nožičky, ručičky miminka

Jak na 3D otisky a odlitky

Jak na výrobu 3D otiskůJak na 3D otisk nožičky do dózyJak na 3D odlitek nožičky do otiskovací hmotyJak vytvořit formu na 3D odlitekJak vyrobit odlitek do formyJak upevnit odlitek v dózeJak bezpečně na výrobu odlitků


Jak na výrobu 3D otisků

Otiskovací hmotu pro výrobu otisků důkladně zpracujte, aby byla dobře tvárná. Pro zvláčnění můžete použít pár kapek stolního oleje.

Takto připravenou hmotu rozválejte a otiskněte do ní nožičku. Ořízněte kraje do tvaru, který chcete, a podřízněte od podložky. Otisk poté nechte volně vysychat 24 hodin.

Po vyschnutí případně zbruste plochu okolo otisku, stačí na to jemný smirkový papír.

Jak na 3D otisk nožičky do dózy

Děláte otisk nožičky přímo do dózy? Připravenou hmotu na 3D otisk nožičky vtlačte do dózy, uhlaďte povrch a otiskněte.

Nechte vysychat v dóze. Po několika hodinách totiž otisk seschne a půjde lehce vyklopit. Vyndejte otisk nožičky ven a nechte volně doschnout. Po úplném vyschnutí vezměte jemný smirkový papír a zbruste plochu okolo otisku. Poté vlepte do dózy.

Jak na 3D odlitek nožičky do otiskovací hmoty

Rozmíchejte odlévací prášek tak, aby vznikla hladká hmota. Měla by být hustá jako palačinkové těsto. Takto připravený odlévací prášek vlijte do vytvořeného otisku nožičky a nechte vyschnout.

Po vytvrdnutí (cca 40 minut) vyjměte odlitek a zbruste jeho nerovnosti smirkovým papírem. Přilepte ho pak např. chemoprenem vedle nově vytvořeného, vyschnutého 3D otisku. Tímto postupem získáte jak otisk, tak i odlitek nožičky.

Pozor! Původní otisk, do kterého jste vlili odlévací prášek, se při tomto postupu zničí. Zato ale získáte nádhernou památku, kterou si můžete pohladit.

Jak vytvořit formu na 3D odlitek

Materiál na výrobu formy pro sádrové odlitky rozmíchejte se studenou vodou v poměru 60 g prášku na 210 ml vody. Prášek vždy sypte do vody, nikoliv naopak. V míse intenzivně míchejte po dobu 30 sekund tak, aby se prášek úplně rozpustil. Nevadí, když se vytvoří hrudky. Během této fáze má směs fialovou barvu.

1pripravaformy2_m.jpgPozor, příprava musí proběhnout rychle, protože směs tuhne! Kdyby hmota byla moc hustá, dolijte trochou vody a promíchejte.

Vezměte plastový kelímek, do kterého se pohodlně vejde dětská nožička – tak, aby se nedotýkala stran nebo dna kelímku. Nalijte do něj připravenou směs pro výrobu formy na 3D odlitky. V této fázi by směs na formu pro odlitky měla mít růžovou barvu.

Jestliže směs budete míchat delší dobu než 30 sekund, nebo pokud použijete vlažnou vodu. Zkrátí se tak doba tuhnutí.

2pripravaformy4 mNásledně nožičku ponořte do hmoty tak, aby se nikde nedotýkala stěn nádoby, a nechte ji ve směsi cca 60 sekund, dokud hmota neztuhne. Hmota je teď stále růžová, ale postupně světlá a bělá.

Jakmile má 3D odlitek bílou barvu (maximálně 2 minuty od promíchání), hmota tvrdne a zachovává tvar. Prstem zkontrolujte na povrchu, zda je hmota dostatečně tvrdá. Pokud ano, můžete nožičku pomalým tahem vytáhnout. Nebojte se, hmota je dostatečně pružná.

Formu na 3D odlitky je třeba použít k vylití odlévacím práškem do dvou hodin.

Jak vyrobit odlitek do formy

3litiodlevacihoprasku_m.jpgSmíchejte odlévací prášek na výrobu sádrového odlitku v poměru 75 g na 50 ml vody tak, aby vám vznikla hladká hmota. Měla by být hustá podobně jako těsto na palačinky.

Miskou s rozmíchaným odlévacím práškem zaklepejte o stůl, abyste se zbavili všech bublinek v hmotě, a poté pomalu vlijte část hmoty do připravené formy na výrobu 3D odlitků. Aby odlévací prášek vniknul do všech zákoutí uvnitř formy, pomalu naklánějte formu krouživými pohyby do různých směrů. Odlévací prášek pak nechte ve formě na odlitek ztuhnout na teplém a suchém místě. Tvrdnutí bude trvat cca 40 minut.

4otevreniformy2_m.jpg

Po ztvrdnutí vyjměte odlitek z formy. Pokud by 3D odlitek nešel vyjmout, můžete formu lehce nožem naříznout. 

Případné jemné nerovnosti na hotovém výrobku se dají lehce obrousit ostrým nožem.

Kdyby se na hotovém odlitku přeci jen objevila nějaká bublinka, nezoufejte. Rozmíchejte trochu odlévacího prášku s vodou a opatrně dokápněte. Po zaschnutí jemně vyretušujte nožem. A odlitek dětské nožičky je hotov!

Jak upevnit odlitek v dóze

Odlitek nebo otisk vydrží v dóze dlouho a nepoškodí se. Zkontrolujte, jestli se odlitek dětské nožičky vejde do dózy a případně ho zbruste. Připravte si odlévací prášek podle návodu, pak umístěte 3D odlitek do dózy a zalijte připravenou hmotou. Nechte důkladně vyschnout.

Jak bezpečně na výrobu odlitků

  • Po vytažení z hmoty opláchněte nožičku ve vlažné vodě s mýdlem.
  • Jemný prášek může při míchání trochu prášit.
  • Dostal se prášek do očí? Vymyjte je pečlivě čistou vodou a bude vše v pořádku.
  • Pokud vaše miminko ochutnalo prášek, nemusíte se bát. Jen ať vypije velké množství vody.
  • Pokud si odlitky vyrábějí samy děti, pomozte jim (a po očku na ně dohlédněte).

spodni-zahradnik-hp1.gif

Přihlášení

vytvořit účet