Nahrávám...

3D sada na odlitek a otisk nožičky, ručičky miminka

Jak na slunotisk

Při manipulaci se Slunotiskovým papírem a při vymývání exponovaných (osvícených) snímků používejte vždy přiložené ochranné gumové rukavice. Slunotiskový papír v sadě je citlivý pouze na ultrafialové světlo (sluneční záření). Za normálních podmínek v bytě, se zataženými závěsy, můžete se Slunotiskovým papírem zacházet po delší dobu.

Před otevřením černé obálky se Slunotiskovými papíry si připravte předměty, nebo negativ, které chce použít. Uspořádejte kompozici ve stinné místnosti a poté otevřte obálku, vyjměte Slunotiskový papír, položte na něj vybrané předměty a přikryjte sklem nebo vložte do průhledných desek. Doporučujeme, aby děti pracovaly pod dohledem dospělých.

íprava předmětů či negativu
Můžete použít rostliny a květiny zajímavých tvarů (ideálně vylisované), krajky, lahve, vidličky, knoflíky, sítka, vystříhané obrázky z papíru, atd. Pokud budete pracovat s fotografií, budete si muset připravit negativ. Negativ musí mít stejnou velikost jako váš konečný obrázek. Můžete použít libovolnou fotografii pořízenou telefonem, fotoaparátem, iPadem atd. Fotografii musíte převést v počítači na negativ. Prvním krokem je změna obrázku na černobílou verzi, poté musíte upravit velikost a nakonec ji invertovat. Podrobný proces přípravy negativu lze nalézt na internetu. Takto připravený negativ následně vytiskněte na domácí inkoustové či laserové tiskárně na průhlednou fólii, kterou naleznete v naší sadě.

Vystavení slunečnímu svitu 
Obraz se začne objevovat, jakmile vystavíte Slunotiskový papír s vybranými předměty či negativem na fólii slunečnímu záření (paprsky UV záření). Opatrně rozložte na Slunotiskový papír vaší kompozici z květin (či jiných předmětů) nebo negativ, přikryjte sklem či průhlednými deskami. Uvidíte, že pokrytá oblast začne téměř okamžitě tmavnout a během několika minut se změní z jasně žluté na modrošedou. Vypadá to působivě, ale v tomto okamžiku ještě není obrázek dokončen. Slunotisk musí být přeexponovaný, aby se vytvořil trvalý obraz. Počáteční šedomodrá barva není archivační a vymyje se v čisté vodě. Musíte proto počkat, až barva zesvětlá a změní se ve světle šedou. V tomto okamžiku se vytváří trvalá modrá barva.
Posouzení správného času, kdy odebrat obrázek ze slunce, je nejdůležitější částí. Doba expozice záleží na intenzitě slunce a ročním období. Nejsilnější slunce bude v poledne v létě (doba expozice může být 3 až 5 minut) a nejslabší slunce bude v zimním období (může trvat až 30 minut). Používejte pouze v době slunečného dne!

Mytí a sušení
Vytvořený obrázek ihned vložte pod tekoucí vodu nebo jej ponořte do připravené vodní lázně. Vymývejte po dobu 10 minut, v příp. lázně si každé dvě minuty vodu vyměňte. Pokračujte v mytí, dokud se nevymyje žlutá emulze. Během mytí může dojít i k částečnému vymytí modrého pigmentu. Nechte vyschnout. Během vysychání snímek oxiduje a změní se modrá barva v tmavší pruskou modř. Pokud by obraz časem vyblednul, jednoduše jej umístěte na tmavé místo po dobu 2-4 týdnů a obrázek opět ztmavne.

Přejeme vám mnoho zábavy při tvorbě originálního díla!

 IMG 5030   IMG 5042  IMG 5033

 IMG 5045  IMG 5047  IMG 5055  

spodni-zahradnik-hp1.gif

Přihlášení

vytvořit účet